Umenie práce s koňom
Kone sú citlivé, tolerantné a spoločenské zvieratá, ktoré sú v prírode lovené. Aj preto žijú v stáde, v ktorom sa cítia bezpečne a majú spoločnosť. Je v ňom vytvorená hierarchia, podľa ktorej sa riadia. Medzi sebou sa dohovárajú špeciálnou rečou, ktorú by sme mali napodobňovať, pri kontakte s nimi, aj my.
Horsemanship je práca s koňmi, založená na prirodzených inštinktoch a správnej komunikácii.
Nie je pritom využívaný strach a bolesť, ale tlak a uvoľňovanie tlaku. To znamená, aplikuje sa tlak, ako podnet k akcii, a hneď, ako kôň porozumie alebo naznačí krok k správnemu vykonaniu pokynu, tlak sa uvoľní. Načasovanie je dôležité, aby kôň pochopil presne, čo chcete.
Vytvára sa hlbšie puto medzi majiteľom a koňom, a samozrejme kôň aj lepšie rozumie, čo sa od
neho chce a zároveň to rád urobí.
Pri tejto forme práce s koňom je dôležitá aj práca zo zeme. Patrí medzi ňu nasledovanie majiteľa (trénera) bez vôdzky, kde kôň sleduje reč tela človeka a odpovedá na dané signály. Môžu tráviť čas aj hrou a učiť sa aj rôzne triky.
Samozrejme je potrebné s koňom tráviť čas aj mimo tréningu.
Len tak k nemu prísť do stajne, výbehu alebo ho zobrať na vôdzke na prechádzku a len s ním byť.
Kone majú širokú škálu dorozumievacích prostriedkov, komunikujú prevažne telom. Ak sa človek naučí z časti komunikovať ako kôň, a ten sa zároveň naučí niečo o ľudskom vyjadrovaní, potom zvyčajne porozumenie funguje.
Mnohí zdieľajú názor, že tréning cez strach a bolesť nevybuduje správny vzťah medzi koňom a majiteľom. Pre koňa je dôležité, aby cítil pokoj a bezpečie. Keď to cíti, rýchlejšie sa učí a buduje dobrý vzťah s človekom.
V poslednej dobe je táto forma tréningu obľúbená. Najmä preto, že s mnohými koňmi sa kvôli najlepším výsledkom v súťažiach a peniazom, nepekne zaobchádza, pomocou bolestivých pomôcok a psychologického nátlaku. Tomuto chcú milovníci koní zabrániť a preto dávajú prednosť jemnému prístupu, porozumeniu a dobrému vzťahu s koňom.