Mark Zuckerberg regulačným orgánom: Potrebujeme vašu pomoc na ochranu volieb
V diskusii s profesorom Harvardskej právnickej školy Cassom Sunsteinom pozval Zuckerberg regulačné orgány, aby stanovili štandardy ochrany súkromia v jednotlivých odvetviach a brali tvrdšiu líniu so zahraničnými zásahmi do volieb, pričom sa snažia zabrániť výzvam na rozpad Facebook.
„Výsledky vo voľbách boli omnoho čistejšie online, pretože sme veľa práce, ktorú sme spolu s ostatnými urobili v partnerstve,“ povedal Zuckerberg. Napriek tomu povedal, že existujú rozhodnutia o tom, čo predstavuje prijateľnú politickú reč a reklamu, ktorú by Facebook ako súkromná spoločnosť nemal robiť sám.
„Či regulácia prichádza vo forme demokratického procesu, legislatívy alebo samoregulácie priemyslu, sme za bodom, kedy má zmysel, aby jednostranne robil tieto rozhodnutia,“ povedal.
Na boj proti dezinformáciám spoločnosť najala 30 000 ľudí, ktorých pracovné miesta zahŕňajú kontrolu obsahu za účelom presnosti. Namiesto toho, aby moderátori označili obsah za nepravdivý, označujú ho za nepresné, zakazujú akékoľvek významné šírenie tohto príspevku a ponúkajú používateľom presnejšie alternatívne zdroje ako kontext.
Ale táto taktika, dokonca spárovaná s „sofistikovanými AI systémami“, ktorú spoločnosť vybudovala na odhalenie dezinformačných kampaní, nie je podľa Zuckerberga dostatočná na boj proti zahraničným interferenciám podobným tomu, čo bolo pozorované počas prezidentských volieb v roku 2016.
„Je to preteky v zbrojení,“ povedal Zuckerberg. „Rusko a iní ľudia sa tiež dostali oveľa sofistikovanejšie. Videli sme novú taktiku.“
„Môžeme sa brániť čo najlepšie, ale naša vláda je tá, ktorá má nástroje na vyvíjanie tlaku na Rusko, nie na nás,“ povedal. „Jednou z chýb, o ktoré sa obávam, je, že po roku 2016, keď vláda neprijala žiadny druh protiopatrenia, bol signál, ktorý bol poslaný do sveta, v poriadku, sme otvorení pre podnikanie.“