Čoskoro nás budú voziť lietajúce taxíky
Aston Martin je asi posledná automobilka, od ktorej by ste očakávali, že sa bude zaujímať o výrobu osobného lietajúceho vozidla. V posledných dňoch spoločnosť odhalila svoje plány na výrobu trojmiestneho lietadla s názvom Volante Vision Concept. Concept tohto vozidla bude mať svoj debut na leteckej šou vo Farnborough tento mesiac.
Luxus ako od Aston Martin
Samozrejme, keďže ide o Aston Martin, automobilka zahrnie do dizajnu aj luxusné prvky. Vzdušný taxík bude vybavený autonómnou navigáciou a informácie budú premietané na skle kabíny. Spoločnosť vidí svoje lietadlo o krok vpred pred konkurenciou akou je napríklad Uber, keďže bude ponúkať luxusný spôsob prepravy.
Tak ako aj konkurenčné spoločnosti, aj Aston Martin vybavil svoj Volante Vision vertikálnym vzletom aj pristávaním. Poháňať ho má hybridný elektrický motor a niekoľko vrtúľ. Horizontálne montované turbovrtule budú na zadnej časti vozidla, zatiaľ čo krídlo v tvare Y bude vpredu s dvoma pármi vrtúľ, ktoré zabezpečia nakláňanie a rotáciu. Aston Martin spolupracuje aj s inými spoločnosťami, ktoré majú skúsenosti s leteckým priemyslom, vrátane Rolls-Royce. Tá vyvíja vlastný vzdušný taxík. Trh s osobnými lietajúcimi autami sa začína pomaly zaplňovať a bude zaujímavé sledovať, ktoré z nich sa reálne dostanú do predaja.
Prvé lietajúce auto a situácia na Slovensku
Koncept lietajúceho auta existuje už od päťdesiatych rokov minulého storočia. Prvým takýmto vozidlom bol americký armádny AirGeep, ktorý ale horko-ťažko zdolal výšku bežného plota. Neskôr nahradil pôvodný piestový motor nový 425-koňový Turbomeca Artouste II prúdový motor. Tento upravený AirGeep vážil 1100 kg a uniesol náklad o hmotnosti 500kg.
Na Slovensku funguje projekt lietajúceho auta od roku 1990. Slovenský Aeromobil má byť prvým komerčným vozidlom svojho druhu. S 300-koňovým leteckým štvorvalcovým motorom si trúfa na dolet až 750 km. Ako bežný automobil sa pohybuje s pomocou hybridného benzínového motora, ktorý poháňa ďalšie dva elektromotory.